Неорганізовані викиди — держаний дозвіл на вбивство | Блог Бородіна
Ситуація з забрудненням повітря в Маріуполі останнім часом значно погіршилася. Але на нещодавньому засіданні профільної комісії міськради представник Метінвесту заявив, що комбінати працюють в межах норм та дозволів. Максим Бородін пояснює простими словами, як таке може бути і чому «в межах норм і дозволів» маріупольців продовжують труїти.
Для розуміння загальної ситуації з екологією в Маріуполі важливо розуміти, що викиди забруднюючих речовин можна розділити на «організовані» та неорганізовані, про які ми часто говоримо.
«Організовані» викиди — це викиди, які йдуть з організованого джерела виробництва (наприклад заводу), тобто з труб.
Ці викиди можуть збиратися до труби різними шляхами, але головне — вони повинні йти до фільтру (газоочистки), якщо він є (а має бути), і тільки потім потрапляти в атмосферу через високі труби для кращого розсіювання.
І дуже важливо, що такі організовані викиди можна поміряти під час перевірки інспекцією та нарахувати штрафи підприємству-забруднювачу. Думаю, зайве нагадувати, що матеріальні збитки — дуже хороший спосіб змусити забруднювача модернізувати виробництво.
Більше того, в розвинутих країнах на кожне джерело таких викидів встановлено газоаналізатор. Це дозволяє отримувати данні про реальні викиди, що вилітають з кожної конкретної труби. Потім ці дані екоінспекції використовують для накладання штрафів та розрахування збитків, а податкові служби — для нарахування податку на викиди (який зараз "рахує" сам забруднювач!).
А що ж таке джерела неорганізованих викидів?
Якщо зовсім просто, неорганізовані викиди — це викиди, які ніхто не вловлює і навіть не рахує.
Візьмемо найяскравіший приклад — на відео доменне виробництво заводу ММК ім.Ілліча компанії Метінвест.
Більшість викидів цього цеху — неорганізовані. Звідки вони беруться?
Вони з'являються:
- під час змішування шихти (сировини) на рудному дворі;
- під час розвантаження шихти з вагонів в бункери;
- під час завантаження шихти в піч;
- найбільші — під час зливу чавуну з доменної печі.
Чому так багато неорганізованих викидів саме під час зливу чавуну? Тому що ММК-шні доменні дуже застарілі і чавун зливається не по жолобам з накриттям, а в пісок. Так, просто в пісок. І тому гарячий чавун при контакті з киснем активно окислюється — утворюється бурий дим, який йде прямо в цех, звідти виривається в атмосферне повітря, а потім потрапляє просто в наші легені. Саме цей дим ми бачимо над доменним, коли обурюємося викидами.
Але найцікавіше не це. Казус ситуації в тому, що порахувати неорганізовані викиди неможливо. Взагалі! Забруднювач отримує дозвіл на наявність джерел неорганізованих викидів, але скільки він буде через ці джерела робити викидів — ніхто не знає. Ніхто не може перевірити! І тому неможливо розрахувати та надати забруднювачу рахунок на сплату багатомільйонних збитків...
А максимальний адмінштраф за велику кількість неорганізованих викидів – 136 грн.
Тому кожний раз коли ми бачимо екоцид, як на відео — то чуємо від забруднювача «ми працюємо в рамках закону та діючих дозволів», а від Державної екоінспекції: «А що ми можемо зробити?».
А ми з вами продовжуємо вбивати своє здоров'я заради прибутку олігарха.